16. február 1961 – začiatok organizovanej záujmovej činnosti detí a mládeže vo Svite

- slávnostné otvorenie priestorov v dome pionierov a mládeže (pri záhradníctve za hlavnou cestou
- riaditeľka Žofia Rusyniaková
- prvé krúžky: záhradnícky, propagačný, leteckomodelársky, astronomický, krúžok fanfáristov, dramatický, literárny a šikovných rúk,
- prví externí pracovníci – učitelia, pracovníci podnikov Chemosvit, Tatrasvit a VÚCHV –  p.Sadloňová, Lednický, Mišanko, Balluch, Pipíšová, Palušová, Schwarcová a Jandušík,
- na prácu 126 členov v týchto krúžkoch slúžili len 3 miestnosti – malá dielnička, nevyhovujúca fotokomora bez vody a o niečo väčšia spoločenská sála.

 

Riaditelia v rokoch 1961 – 1973: Žofia Rusyniaková, Ján Kotlár, Ján Šimko, Viera Zemanová

Pedagogickí pracovníci v rokoch 1961 – 1973: E.Nahálková, M. Švajková, M.Argaláč, M.Brotonová

 

Ďalšie krúžky:

Rádioamatérsky, fotografický, biologický, chemický, šachový, cyklistický, parašutistický, krasokorčuliarsky, big-beatová skupina.
Bábkarsky krúžok s vedúcim P. Uherom hrával pre najmenšie deti vo Svite aj blízkom okolí. Mali k dispozícii vlastnú bábkovú scénu v ZK ROH, dnes Dom kultúry.
Dlhé roky pracoval veľmi dobre dramatický krúžok, ktorý založila A.Dedinová, potom viedli M.Švajková, L.Havlík a V.Zemanová. Na divadelné hry – Čierna hodinka, Gajdoš Filúz alebo Snehová kráľovná, ktoré hrali nielen vo Svite, ale aj v celom okolí, sa dlho spomínalo.

 Letná činnosť:

- putovný tábor Belianskymi Tatrami začal už v roku 1962,
- putovný tábor pri jazere v Uhornej,
- stanový tábor v Červenom Kláštore.
- Od roku 1962 sa začali organizovať aj mestské tábory na Babe, výlety do Vysokých Tatier a Slovenského raja. Spočiatku to boli 5 -7 denné pobyty v prírode pod stanmi. Deti s vedúcimi sa museli postarať o všetko – varenie, nákupy aj program.
- vedúcimi v táboroch boli J.Kotlár, K.Maliňák, E.Jakocs, F.Bardy a ďalší.


 

Fotodokumentácia